• image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
Previous Next


erasmus m

          W drugim dniu stażu 22.01.2019 r. uczniowie mieli zaplanowane zwiedzanie stolicy Portugalii położonej nad rzeką Tag przy jej ujściu do Oceanu Atlantyckiego – elektrycy przed południem, a energetycy i chłodnicy po południu.

Spotkanie z Lizboną odkryło niewidoczne na pierwszy rzut oka uroki tego miasta. Młodzież oglądała je z różnych poziomów:

 1. Katedra Najświętszej Maryi Panny – katedra rzymskokatolicka zbudowana w 1150 roku w stylu romańskim upamiętnia wyzwolenie miasta spod władzy Maurów. Budowla zajmuje miejsce,
  na którym w dawnej Lishbunie wznosił się główny mauretański meczet.
 2. Taras widokowy Św. Łucji – ten punkt widokowy to nie tylko doskonały widok na Tag i Alfamę, ale także mały park i charakterystyczne okrągłe okna z ażurową kratami. W bezpośrednim sąsiedztwie tarasu widokowego stoi niewielki kościół Św. Łucji, w którym oglądać można XVIII-wieczne płytki azulejos, które przedstawiają historię Starego Miasta.
 3. Zamek św. Jerzego – położony w jednej z najstarszych części Lizbony i górujący nad nią. Został zbudowany przez Maurów w początkach XII wieku na fundamentach poprzedniej budowli i służył jako twierdza.
 4. Plac Handlowy – plac usytuowany na brzegu rzeki Tag, w osi reprezentacyjnego dziś deptaka Lizbony – Rua Augusta. Od wylotu tej ulicy oddziela go dostojny Łuk Triumfalny, zaś od rzeki – fragment nabrzeża zwany Cais das Colunas.
 5. Elevador de Santa Justa (Winda Santa Justa, zwana również Elevador do Carmo) – zabytkowa winda w dzielnicy Santa Justa, w historycznym centrum Lizbony. Stała się atrakcją turystyczną miasta. W odróżnieniu od wszystkich innych wyciągów miejskich, Santa Justa jest jedynym, który porusza się w pionie. Z dachu rozciąga się przepiękna panorama Lizbony.

Zwiedzanie miasta odbyło się w czasie wolnym, a w czasie zajęć praktycznych:

 • chłodnicy – wykonywali montaż klimatyzatora typu Split,
 • elektrycy – w pracowni elektryczno-energetycznej ćwiczyli pomiarowanie obwodów elektrycznych wg otrzymanych schematów na komponentach przygotowanych przez CINEL,
 • energetycy – prowadzący omówił działanie sieci energetycznej na podstawie sieci energetycznej Portugalii oraz dokonał porównania ze światowymi sieciami.

Wszyscy uczniowie sprawnie i z powodzeniem wykonywali ćwiczenia. Język angielski nie stanowi bariery.

 

Dobry fachowiec kreuje europejską przyszłość

(nr projektu: 2018-1-PL01-KA102-049027)

Program: Erasmus+

Sektor: Kształcenie i szkolenia zawodowe

Akcja 1. Mobilność edukacyjna

dzien2 02 dzien2 01
dzien2 03 dzien2 04

 images

 

 

670 latbyd

el12